top of page

Katılımcı Deneyimleri

Hayatımın tam olarak dibindeydim o gece. Her şey bitti diye düşünüyor ve ağlıyordum. Namaz kılıp dua etmiştim. Elime telefonu aldım ve arama motoruna içimden gelen “kendini sevmek yazmalısın” sesine kulak vererek yazdım. Birden karşıma “O” çıktı. Benim kurtarıcı meleğim... Karanlık yoluma “ışık” tutanım... Dert ortağı, yol arkadaşı olanım... Bir mesaj kutusu vardı sitesinde. Oraya mesajımı ağlayarak ve içimden geldiği gibi yazdım, gönderdim. Ertesi gün beni aradı ve uzun uzun sanki yıllardır görüşmeyen eski bir dost gibi konuştuk. Kendimi sevmek istediğimi söyledim. “Bunu birlikte yapabiliriz, öğrenebilirsin” dedi. “Kendini sevme sanatı” ile ilgili bilgi verdi. Bugün tam 3 ay oldu ve bu satırları yazan ben artık çok başka bir insanım. Hala inanamıyorum; ama öyle. Daha mutlu, daha huzurlu, daha sakin ve kendini çok seven bir kadınım. Yeşim ile yol arkadaşlığımız halen devam ediyor. Onun için söyleyebileceğim en önemli şey; o beni hiç bir zaman yargılamadı. Hatalarımın aslında bana öğretmek istediklerini gösterdi hep ve aslında içimdeki küçük, kırgın ve üzgün çocuğun yaralarını sarmama yardım etti. Geçmişimdeki acıları affetmemi ve serbest bırakmamı sağladı. Hayatıma gerçek mutluluğu nasıl sokabileceğimi öğretti. Sıcaklığı, samimiyeti ve bana bir dost gibi yaklaşımı ile aslında hayatımı değiştirdi. 
Sevgili Yeşim, minnettarlığımı ne kadar çok yazarsam yazayım yeterli olmayacak. Sen hayatımın en büyük “iyiki” sisin. Teşekkür ederim yol arkadaşım, çok teşekkür ederim.

 

Aylin

Avukat - İstanbul

flower
ev

 Yeşim ile tanışmadan önce, yaşamla ilgili kendime kızgınlıklarım, geçmişten unutamadığım sıkıntılarım ve en önemlisi iş hayatıma son vereceğimden yeni yaşantımla ilgili ne yapacağım konusunda huzursuzlukları vardı. Kendini Sevme Sanatı Eğitimlerine başladık ve bir kaç hafta sonra öğrendiğim metotlarla kendimi daha iyi hissetmeye başladım. “Silkelenme” ve “Affetme” çalışmaları çok iyi gelmişti. Yeşim’in o kadar güzel bir enerjisi vardı ki, onunla eğitimden sonra rahatlamış olarak ayrılıyordum. Ayrıca panik bir yapım vardı. Kendimi iyi hissettiğim ve ihtiyaçlarımın farkında olduğum sürede o da kendiliğinden düzene girdi. Emeklilik dönemimde yapacaklarımla ilgili ne yapmak istediğimi fark ettim. Birlikte Aborjin Meditasyonu yaptık. Sevmeye kendimizle başlamamız gerektiğini,  sonrasının zaten geliştiğini, neye odaklanırsam onu büyüteceğimi öğrendim. Hayallerimden vazgeçmememiz gerektiğini, onları bir gün gerçekleşeceğini söylediği zaman inanmamıştım. Doğada bir evim olmasını çok istiyordum. Bunu da burada gerçekleştiği müjdesini veriyorum. Yeşim ile kendimi sevmeyi öğrendim. Bu güzel içsel sıcak yolculuğu herkese tavsiye ederim. Sevgiyle kalın.

S.A.

Memur - İstanbul

Herkese Merhaba,

Yeşim arkadaşımla çıktığım bu yolculukla ilgili deneyimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Her birimizin hayatındaki dinamikler sürekli yer değiştirir ve bunlar zuhur ettiğinde ise şunu iyi kavramış olmak ve hatırlamak söz konusu olur: "Esas öz benliğimizin tam anlamıyla dışa vurumu ve aydınlanma için gerekenlerdir bunlar yalnızca. Söz ettiğim bu dinamiklerin vuku bulduğu esnalarda gerçekleri göz ardı ederek, dram, suçluluk, kurban psikolojisi, olayları kişisel algılama vb. gibi bir çok negatiflik barındıran ve ya bir başka deyişle ilüzyoni kavramlarla iç içe seyir halinde yolların tıkandığını hissettiğim anlar cereyan etmişti. Yeşim bu yanılsamaların zihnimden türediği dönem karşıma çıkmış bir insan, kendisiyle arkadaşlığımız başladıktan bir kaç ay sonrasında aramızda geçen güzel bir diyalog sonrası seanslara başlama kararı almıştık, istediğim şey şikayet ve eleştiri durumundan kurutulup kendimi tamamlamak ve affetmek üzerineydi. Bunun gerçekleşmesi için tüm fonkisyonellikleri belirleyip, genel hatlarıyla tabiri caizse bir fizibilite çıkarıp, en sade ve samimi şekilde adım adım ilerledik. Yeşimin pür enerjisi ve anda oluşu kendimi gözlemleyebilmem ve değişime alan açmam konusunda çok yardımcı oldu. Kendisine sonsuza kadar minettarım. Ruhunuza dokunuşu nazik, herkesi koşulsuz seven bir koç olarak Yeşim arkadaşımın hayatının sonuna dek bu iyilik yolunda her daim ilerleyebilmesini en içten şekilde diliyorum.

Sevgiyle kalın.

S.E.

Öğrenmen

feather

Merhaba,

 

“Kendini Sevme Sanatı” eğitiminin bir yolcusu olarak, bir türlü doymak bilmediğim bu macerayı kısa da olsa sizlerle de paylaşmak isterim.
Aslında Tanrı inancı olan biri olarak bana uygunluğu konusunda şüpheci ve hatta bu şüphelerimi zaman zaman önyargılara da dönüştüğünü gözlemlediğim bir bakış açım vardı bu eğitime. Bununla birlikte içerik hakkında da en ufacık bir fikrim yoktu aslında. Sanırım kendime bir koruma kalkanı edinmeme sebep eğitimin başlığı gereği egosantrik bir deneyim olacağı konusundaki tahminlerimdi. Dolayısıyla içinde bulunduğum inanç yolculuğumda egomu besleyecek, gururumu kabartacak, benliğimi yüceltecek her türlü hareket, düşünce ve elbette eğitim de benim için oldukça tehlikeli bir yerde duruyordu. En nihayetinde insandım ve bu gibi duygulara kapılma ihtimalim de her daim vardı. Bir gün Yeşim’le, evet Yeşim’le diyorum çünkü en yakın arkadaşlarımdan biri ve evet, en yakın arkadaşım olmasına rağmen onun düzenlediği bu eğitim konusunda ona karşı temkinli, dikkatli ve neredeyse konusunu bile açmasına izin vermeyecek kadar da sabit fikirliydim. Ne gerek vardı ki şimdi böyle bir eğitime? 
Hemen cevap vereyim: Kendiniz için yapabileceğiniz en özel oksijen kürü bu eğitim. Herkesten önce sizin hayatta kalabilmeniz için önemli… Öyle ki siz de sevdiklerinize daha çok ve daha kaliteli yardım edebilesiniz. Tıpkı uçakta hosteslerin oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takmanız ile ilgili verdikleri talimat gibi… Peki, nasıl oldu da bu kadar dar görüşlüyken, birden bire bu eğitimi almaya karar verdim?
Benim için bu yolculuğun iki özel kısmı vardı. Birincisi tamamen bana uyumlu olarak gidiyor olmasıydı. Yani hiçbir uygulama tamamen Yeşim’in kontrolü altında olmadı. O sadece bir rehber olarak bana başlıkları verdi ve bana bunu kendi inancımla uyumlu bir şekilde uygulamama olanak tanıdı. Tamamen özgürdüm. İkincisi ise sahte umut içermiyor olmasıydı. Sorunları ya da acıları görmezden gelmek değildi amaç, hiç var olmadıkları ya da istersek hiç var olmayacakları gibi bir masal da değildi anlattıkları. Amaç kendime, öncelikle hak ettiğim değeri vermekti, çünkü önce Tanrı bana bu değeri vermişti ve zaten buna karşı olmak bir anlamda O’nun verdiği değeri de yok saymaktı, sonra o değeri nelerin içerdiğini bulmak, nelerin beslediğini yeniden hatırlamak ve dahası da bunu bir yaşam biçimi olarak kaydederek devam edebilmekti. Bana “… komşunu da kendin gibi seveceksin” diyen Tanrı’mın sözlerini bir şekilde yarım yamalak anladığımı fark etmeme sebep olan bir yolculuktu bu üstelik. Daha birçok keşif yaptığım, geleceğimle ilgili yeni ve somut kararlar aldığım zamanlara ve farkındalıklara aracılık etti bu eğitim. Dahası Tanrı ile olan ilişkimi de daha sağlıklı bir düzleme çekti.
Sizleri bu eğitimi almaya gönülden teşvik etmek istiyorum. Neye inanırsanız inanın, nerede ve hangi kimlikle yaşıyor olursanız olun bu yolculuk sizi rahatsız etmeyecek. Aksine bu yolculuk sizi daha çok içine çekecek ve farkındalıklarınız sizi şaşırtacak. İnanın bana bunları keşfetmek bile bu kaotik hayatta sizler için nefes alma zamanı olacak. Derin, kaliteli ve yaşam dolu…
Tanrı’ya Yeşim için şükrediyorum. Ve ben inanıyorum ki Yeşim’in hazırladığı bu eğitim, gerçekten O’nun ilahi bir hediyesi ona. Daha niceleri için kullanması dileğimle…

 

Sevgiler…
S.S.

Yazar, Editör ve Ruhsal Danışman - İstanbul

bisiklet
katılımcı

Hani bazen dibe vurduğunu hisseder, çıkış yolunu göremez ya insan, işte tam da böyle bir zamanda ve tükenmiş bir ruh halinde iken Yeşim’le konuşmaya başladım. Her şeye ve hep olumsuz bakar olmuştum. Dolayısı ile bir mutsuzluk sarmalı, sürekli yakınmalar hayatımı dört yandan kuşatmıştı. Sihirli bir değnekle tanışma zamanım gelmiş meğerse... Kısa zamanda çok şeyi değiştirdim hayatımda. Ayrıntıya boğmak istemem; ama en basit anlatımla artık daha mutlu, daha güvenli, daha pozitif, daha özgüvenli hissediyorum kendimi. Beni mutsuz eden şeylerle vedalaşıp, mutsuz edebileceklerden de uzaklaştım. Bunlar ve benzeri bir çok konuda farkındalığa ulaşmama ışık tutan Yeşim'e sonsuz teşekkürler...

Seni de, kendimi de çok seviyorum!


Mehtap Şanlı

Gıda Mühendisi - İstanbul

Anchor 2

Bu 2 günlük “Kendinle Buluşma” eğitiminin bende bıraktığı en önemli şey; ihtiyaçların çok önemli olduğu, iyi hissettiğimizde karşılanmış, kötü hissettiğimizde karşılanmamış olduğu, karşılanmadığı durumda karşılanması için strateji geliştirmemiz gerektiği idi. Bunun çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum ve hayatıma adapte etmeye çalışacağım. Bana bu farkındalığı kazandırdığın için teşekkür ederim. Başarılarının devamını diliyorum, yolun açık olsun.

 

Sevgiler, Selamlar

N.K.

Supply Chain Consultant - İstanbul

pebbles
elif

​Merhabalar ismim Elif Eylem, 27 yaşındayım. Öncelikle biraz kendimden bahsetmek istiyorum. İstanbul’da yasıyorum, moleküler biyoloji ve genetik mezunuyum ve sizlere ‘Kendini Sevme Sanatı’ ve ‘Kendinle Buluşma’ eğitimleri ile ilgili deneyimlerimden tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle Yeşim’i zaten çok seviyorum ve bu konuda önderlik ederek yanımda olmasından çok memnunum. 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde kendimizle buluşarak iç sesimizi dinledik ve günlük hayatın akışının hızından uzaklaşarak yavaşlamaya çalıştık. Öncelikle kendi adıma bunun ne kadar zor olduğunu belirtmeliyim, çünkü çok küçük yaşlardan itibaren bize aşılanan her zaman hız olmuştur. Sınava girmek ve soruları yetiştirmek, okuldan çıkıp dershaneye yetişmek, otobüse yetişmek, treni kaçırmamak derken hep belli bir tempoda ilerledik ve bu sebeple her zaman çok hızlı olmalıydım. Belki de birçok şeyin tadını bu yüzden alamıyoruz. Birebir yaptığımız çalışmaların etkisiyle şu anda hem yavaşlamaya hem de kendimin daha çok farkında olarak ve severek yaşamaya çalışıyorum. Eğitimlerden öğrendiğim kendi adıma en önemli şey şu;  son zamanlarda yaşadığım kendi hikâyeme göre bir takım acı olaylar oldu ve değişmeye başladığımı düşünüyordum. Hep yeni ve eski benle ilgili tereddütlerim vardı ve eskiye dönmek istiyordum ancak şu anda özellikle bu eğitimler ile aldığım karar doğrultusunda yeni beni şekillendirmeye karar verdim. Bence bu kendim adına aldığım en önemli karar... Söylemek istediklerim bu kadar, hayatın en büyük gerçeklerinden biri de değişimdir. Ondan korkmayın sadece güzel şekillendirmeye çalışın ;) Sevgiyle kalın.

Elif Eylem 

Moleküler Biyolog ve Genetik Mühendisi - İstanbul

bottom of page