top of page
  • Yazarın fotoğrafıYeşim Ateşçi

Hem hassas hem de güçlü olabilirim

Güncelleme tarihi: 27 Haz 2020Aynı anda hem hassas hem de güçlü bir insanım.

Bazı insanlar bunu anlamakta zorlanıyor çünkü toplum zıtlıklarla dolu, güzel ile çirkin, doğru ile yanlış, siyah ile beyaz.

Halbuki iki kutup dışında, milyonlarca farklı özellik var.

Her bir birey biricik ve tek.

Ben çocukluğumdan beri çok hassas bir insanım ve bunu çalıştığım herkese anlatıyorum.

Çünkü hassas olmanın güçsüzlükle bir ilgisi yok. Hissetmekle bir ilgisi var.

Bazı insan hassastır, bazı insan da değildir, tabi bu hassas olmayan insanın hissetmediği anlamına da gelmez ama hassas olan insanlar da normale göre daha fazla hisseder.

Mutluluğu coşkuyla, hayal kırıklıklarını da kalp kırıklıkları ile hissederler.

Yıllar içinde fark ettim ki hassas olmak empati yeteneğimi de kuvvetlendirmemi sağladı. İnsanları daha çok anlamamı ve farklı açılardan bakmamı sağladı. Esnek olup kalıpların dışına çıkabildim.

Beş yıldır yaşam koçluğu ve eğitmenlik yapıyorum. Bu beş yıl içinde pek çok kez yas tuttum ve bir kaç kez depresif dönemlerden geçtim. Böyle dönemlerimde beni duymak istemeyenler bana söylediklerim ve yaptıklarımın çeliştiğini söylediler.

Tabi bu böyle bir süreçten geçen bir insana söylenecek en son söz olmalı. Sizi daha da derinlere itebilir. Çok şükür gücüm kendimi tanımamdan ve kendime şefkatten geliyor. Kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve seviyorum. Sevemediğim zamanlar için de kendimi affediyorum. Kalp açıklığı ile beni kabul etmeyenlere de sınır koyuyorum. Çünkü kimse beni kabul etmek zorunda değil.

Hayattaki küçük şeylerle mutlu oluyorum ve basit şeyleri de bazen aşırı coşkuyla da karşılıyorum.

Kalpten sohbetleri, doğada yürüyüşleri, bir hayvanın bana yakınlaşmasını, bulutların muazzamlığını, güneşin sıcaklığını, annemin kahkahası, babamın göz kırpması, oğlumun taklitlerini, arkadaşlarımın heyecanını, kapı gıcırtısına kalçalarımın verdiği tepkiyi, coşkuyla yapılan işleri görünce içim canlanıyor, gözlerim parlıyor ve yüzümde koskoca bir gülümse beliriyor.

Ben böyleyim.

Sen de eğer çok hassas bir insansan, yalnız değilsin. Hassaslık emin ol sana da pek çok özellik sağlamıştır.

Benim kalbimden sana, Bilge İnal'ın geçenlerde paylaştığı "Çok hassassın" yazısından ilhamla,

Sevgiyle,

Yeşim

56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ONUR

bottom of page